Měsíční shrnutí trhu: Květen – Červen/2023
Za Květen jsem vynechal svůj měsíční komentář, primárně z důvodu, že jsem si chtěl ověřit, zda je mé čtení trhu a bankovní rady správné. Vycházel jsem z toho, že poslední zasedání ČNB, kdy pro zvýšení bylo 3 ze 7 bankéřů, byl jen zastírací tah pro trh a vládu. Při pozorování posledních kroků radních z ČNB jsem byl přesvědčen, že sazby zůstanou stejné i při dalším zasedání v Červnu. V průběhu posledního zasedání dne 21.6 pro stabilizaci sazeb hlasovalo 5 ze 7 členů. Trh v tu dobu vyhodnocoval možnost snížení úrokové sazby na úroveň 50bp ke konci roku. O kolik se nakonec sazba sníží, je otázkou více faktorů, trh bude sledovat klesající inflaci, situaci na trhu práce, a konkrétní kontury úsporného balíčku. Květnová inflace se nakonec zastavila na čísle 11,1% a ta červnová se již podívala pod dvoucifernou úroveň na 9,7%. Na úrovni pod 10% byla inflace naposledy v Lednu 2022. Nutno podotknout, že se ČNB v rámci své práce na tomto nepodílela prakticky vůbec. Pokles zapříčinilo primárně tržní prostřední a snížení srovnávací základny k roku 2022 s předcházejícím rokem. Můj názor je, že ČNB v Q4 sníží sazby v rozmezí 50 maximálně však 75bp s razantním snížením v průběhu roku příštího.
A co se dělo v květnu a následně v červnu na trhu. ECB dle očekávání zvedla sazby o dalších 0,25% na hranici 3,75%. Dle vyjádření její představitelky Lagardeové na tiskové konferenci to nevypadalo na to, že by si ECB měla dát se zvyšováním pauzu. To se potvrdilo 15.6, kdy ECB sazbu opět navýšila na rovná 4%.
Stejně si počínala i druhá centrální banka z opačné strany Atlantiku. Americký FED potvrdil očekávání analytiků a navýšil sazby do pásna 5 – 5,25%. Následná tisková konference dala naději na možné zastavení navyšování sazeb, které následně doplnil i záznam z jednání. Trh proto v Červnu očekával, že sazba zůstane nezměněna a i to se 14.6 potvrdilo.
- ČEZ : téma číslo jedna pro všechny investory na pražké burze. Od začátku roku probíhají diskuze kolem tohoto titulu. Zůstane na burze, dojde k rozdělení, budou minoritní akcionáři vyplaceni odpovídající cenou, (model EDF) nebo se bude jednat o krádež za bílého dne. Tábory minoritních akcionářů a vlády jako zástupce majoritního akcionáře se navzájem obviňují z toho, že jedna strana chce poškodit druhou a naopak. Neopatrná vyjádření ze strany vlády se pak podepsala na ceně akcií ČEZu i v průběhu května. Tehdy cena během jednoho týdne propadla z pětiletých maxim 1200 Kč, pod hranici 1000 Kč ke dni 19.5. Trh se nejvíce zalekl nové legislativy pro ovládnutí této společnosti a nedostatku relevantních informací od majoritního akcionáře (vlády). Souběh těchto faktorů způsobil, že v průběhu týdne se z trhu vypařilo více než 100 mld. Kč. (trh nemá rád nejistotu) Investoři tak s napětím čekali na informace o výši dividendy a valnou hromadu společnosti, která měla určit jaký podíl na zisku ve formě dividendy si odnesou.
Rekordní dividenda byla vyhlášena 16.6. po zavření trhu ve výši 145 Kč / akcie. Zajímavostí toho dne bylo, že těsně před zavřením trhu přišel na burzu jeden nákupní pokyn na 250.000 Ks v hodnotě převyšující 250 mil. Kč. Asi málo kdo věří, že se v tomto objemu mohlo jednat o náhodný nákup bez využití vnitřní informace. Tou dobou se akcie společnosti pohybovaly v pásmu 1040 Kč. 19.6 již byla cena při otevření o 4% vyšší. Na valné hromadě, která proběhla 26.6 byla představenstvem navrhnutá dividenda schválena a akcionáři, tak mohou čekat štědrou výplatu. Po ex-date, 29.6 akcie celkem v souladu s očekáváním poklesly o výši divi a momentálně se obchodují lehce nad hranicí 900 Kč. Výplata divi akcionářům proběhne 1. srpna.
- Zlato: sestup zlata z hranice 2000 USD na které se pohybovalo začátkem května k 1900 USD na konci června způsobila zpráva o americké ekonomice. Té se ve světle současných událostí daří vyhýbat recesi a trh je tak přesvědčen, že současné sazby zůstanou na stávajících úrovních delší čas. Část analytiků si dokáže představit cenu žlutého kovu v pásmu 1850 – 1800 USD v průběhu příštích měsíců.