Rubriky
Nezařazené

Problémy bank na obou stranách oceánu.

Problémy bank na obou stranách oceánu.

Za posledních 14 dní se bankovní sektor otřásá nejcitelněji od roku 2008. Relativní klid na trhu přerušil krach banky SVB ( Silicon Valley Bank ), která díky svým aktivům přes 212 mld. USD patřila k šestnácté největší bance v USA. Po jejím pádu se krátce na to z trhu poroučela newyorská Signature Bank následována Silvergate Bank. Kombinace uzavření třech bank v relativně krátké době nebyla dobrou vizitkou trhu, který bojuje s vysokou inflací a nastupující recesí. Trh má ještě v živé paměti, co se stalo po pádu Lehmann Brothers.

I když prezident Joe Biden s představiteli federálního systému a analytiky významných bank uklidňují, že díky nastaveným kontrolním mechanismům se nemůže opakovat scénář z roku 2008 a pád těchto bank byl způsoben primárně jinými faktory. V těchto případech se jednalo o prodej dluhopisů z bilance banky pod svoji nominální hodnotou. To zapříčinila neochota investorů dodávat likviditu startupům, na které se tyto banky specializovali. Společnosti tak začali vybírat hotovost na jejich financování. Trh má vlastnost všechny negativní zprávy extrapolovat. Jasně to ukázalo po víkendové obchodování, kdy bankovní tituly byly pod velkým tlakem celosvětově a v průměru odepisovaly více než 5 %

Po částečném uklidnění situace v USA se nervozita přenesla do Evropy kde banka Credit Suisse (CS), která se s různými problémy potýká od roku 2008 a prakticky se její jméno stejně jako Deutsche Bank skloňuje při každém průšvihu v bankovním sektoru byla převzata svým rivalem UBS za 40 % reálné hodnoty. Akcie (CS) odepisovaly v průběhu prvního obchodního dne po této zprávě přes 60 %. UBS ve stejný den odepisovala nad 10 %. Švýcarská centrální banka se zaručila s dodáním likvidity až do výše 100 mld CHF, protože si je vědoma, že pád CS by narušil důvěru v bankovní systém. 

Nervozita trhu se přesunula ze Švýcarska také do Německa na výše zmíněnou banku Deutsche Bank (DBK), ta v období od 9.3 do 24.3 odepsala více jak 20% a dostala se do titulků i českých zpravodajských webů. Situace se na trhu uklidnila potom, co si analytici i trh uvědomili, že spready CDS, indikující riziko spolehlivosti instituce, které u CS narostly na hodnotu 1100 bps. se u DBK pohybuji „pouze“ na úrovni 200 bps. Trh následně pozitivně vyhodnotil i tiskovou konferenci šéfa FED, který potvrdil navýšení o 0,25% bps a zmínil možnost, že sazba zůstane nějaký čas stabilní.

Kdo bude další? Po výše zmíněných bankách se nabízí cesta do Itálie k bance Monte dei Paschi di Siena (BMPS).  Na kterou Evropská centrální banka poukazuje již delší dobu. Tuto banku zachraňovala italská vláda již v roce 2016, kdy vytvořila rezervní fond v hodnotě 20 mld. EUR. BMPS tehdy byla první z bank apeninského poloostrova, která o finanční podporu žádala. Banka dlouhodobě končí na posledních příčkách v zátěžových testech.

Na českém trhu nepředpokládám zásadní obrat v bankovním systému. Banky díky zvýšeným požadavkům regulátora, po odchodu Sberbank mají i nadále velice silnou pozici. Tuto pozici navíc podtrhuje 7% p.a. sazba ČNB, která i po posledním zasedání 29.3 zůstala neměnná. Pro její zachování hlasovalo 6 ze 7 bankéřů. Banky tak mohou nabízet klientům atraktivní produkty s vyššími úrokovými sazbami, čímž si zajištují i dostatečnou likviditu.