Firemní dluhopis jako forma pasivního příjmu v portfoliu klienta
Nabídka investičních instrumentů pro retailové investory je velice široká. Kromě běžných podílových fondů, státních dluhopisů případně akcií, obsahuje i možnosti investovat do rozjíždějících se nebo již zaběhnutých firem formou firemních (korporátních) dluhopisů.
Hojné využívání tohoto druhu investice jsme mohli vidět v době, kdy sazby na spořících účtech byly na hranici 1-2 % p.a. Firmy vydávající dluhopisy a směnky rostly jako houby po dešti a klienti jim rádi svěřovali své peníze, protože ve fondech viděli riziko, a toto je přece dluhopis, tak co by se mohlo stát. Kromě tohoto přesvědčení tam byl i druhý aspekt, a to že klient začal dostávat pravidelně na svůj účet předem známé procento z výnosu. Pro klienty, kteří do té doby znali jen podílové fondy, případně akcie to byla úplně nová zkušenost. Výnos, který klient obdrží je navíc již zdaněn, takže klient si peníze může ihned užít. Platí zde následující – vydal-li dluhopis subjekt sídlící v ČR, odpovídá i za jeho zdanění a Vám vyplácí již zdaněné výnosy.
Tento boom přilákal na trh hodně nových firem, které měly zajímavý podnikatelský plán, ale jejich bonita, případně historie neumožnovala to, že jim na něj půjčí banka. Firmy s touto vizí na trhu vyrostly velice rychle, protože nabízeli vysoké procento úročení, tak neměli o klienty dlouho nouzi. Problém těchto firem nastal v době, kdy víc investorů chtělo své prostředky zpět. Jeden příklad za všechny může být společnost Arca, která odstartovala řadu pádů podobných investičních schémat. Pár pádu už jsme viděli a některé ještě uvidíme. Některá letadla bohužel ke svému cíli nedoletí.
Aby tyto firmy přežily i v dnešním prostředí, musejí nabízet výnosy vysoko nad hranicí spořících účtů a nadstandardně provizně motivovat prodejce k prodeji. Ne zřídka se tyto provize pohybují nad hranicí jednociferných hodnot. Ti sofistikovanější se v investorech snaží často vzbudit důvěru tím, že prospekt pro jejich produkt schválila ČNB. Realita je taková, že „ČNB POUZE U TÉTO DLUHOPISOVÉ EMISE OVĚŘILA, ŽE SPLŇUJE VŠECHNY ZÁKONEM STANOVENÉ NÁLEŽITOSTI“. Dále už nekontroluje výhodnost / nevýhodnost této investice. Na trhu figurovalo a dosud figuruje i plno investičních subjektů jejichž prospekty nepodléhají schválení ČNB. Jedná se o dluhopisy do 1 mil EUR, nebo ekvivalentu v CZK a dluhopisy u tzv. soukromých emisí, které jsou ze zákona omezeny pro 20 investorů. Případy, ( J.O. Investment a Growing Way) ale jasně ukazují, že i zde se zákon s počtem investorů často překračoval.
Může tedy i laik poznat společnost, do které své peníze investovat a klidně spát?
Obecně se dá říct, že pokud je dluhopis společnosti v nabídce třetí strany, (banka / investiční společnost) byla firma touto institucí minimálně jednou, a to velice důkladně prověřena. Tyto společnosti si nemohou dovolit pokazit své jméno tím, že do svých portfolií vezmou neprověřený produkt.
Na základě tohoto vnitřního posouzení, pak takovému produktu přiřazují investiční rating. Dluhopisový program takových společností bývá ve výších stovkách milionů nebo jednotkách miliard. O schválení prospektu ČNB se tyto firmy nezmiňují, jedná se o standard. Pro tyto firemní dluhopisy se potom investiční rating obvykle pohybuje na čísle 4 – 5 ze 7 stupňové škály.
Doporučené parametry ke kontrole:
- Prověřená třetí strana – J&T Banka, Cyrrus, Wood and Company a další…
- Kovenanty (zajištění v případě problémů emitenta)
- Výše dluhopisového programu
- Výše aktiv emitenta
- Výše zadlužení emitenta
- Historie emitenta
- Výnos p.a.
Průměrný výnos při rozložení investic klienta se splatnosti produktů 2, 3, 4 a 5 let se pohybuje lehce nad úrovní 7 % p.a. Výnos je již zdaněn. Viz text výše.
Oblíbenou volbou klientů je toto rozložení i proto, že jim umožňuje s ¼ investovaných prostředků disponovat již po dvou letech a pak ¼ v každém následujícím roce.
V příkladu níže uvádím , jak toto rozložení může vypadat v praxi, s využitím dluhopisových programů společností J&T Banka, Cyrrus a Wood&Company
- 2 roky: Solek 8,7% ; Heureka 5,25%
- 3 roky: Solek Var + 3,2%; Portiva 7,8%
- 4 roky: ČSFN 8,3% ; City Home VAR + 4%
- 5 let: Portiva 8,7% ; Trigema 8,75%
Veškeré informace o fungování těchto produktů a jejich aktuální nabídku, rozebereme na společné schůzce.