Rubriky
Nezařazené

Měsíční shrnutí trhu: Březen/2023

Měsíční shrnutí trhu: Březen/2023

Inflace za měsíc březen byla v ČR 15 %. Je tedy nejnižší od května 2022, ale klesá velice pomalu. Analytici a trh očekávali, že v tomto období, se bude pohybovat na úrovni o jeden procentní bod níže, tedy kolem 14 %.

Vliv na snížení inflačních tlaků mělo zlevnění pohonných hmot a situace na energetických burzách. Zlepšení se z velkoobchodních trhů promítlo do tarifů pro odběratele se zpožděním několika měsíců. Spotřebitelům jsou nyní nabízeny tarify elektřiny a plynu pod vládním stropem.

Co se naopak nezlepšilo, jsou ceny potravin. Ty si drží vysokou cenovou hladinu a nadále stoupají. Částečně je to způsobeno sezonními vlivy, ale zdražují i položky, které se na sezónnost vymlouvat nemohou. Viz ceny mléka. Celkově ekonomové očekávali, první snížení cen potravin od října 2021, které se nepotvrdilo.

Inflační nálož v ekonomice má tedy setrvačnost a bude odeznívat pomaleji, než se předpokládalo.

Může za to, přehřátá ekonomika z období před pandemií, tak z post-covidového období a následná nedůslednost / nechuť ČNB ve zvyšování úrokových sazeb. Mzdové vlivy jsou dalším z aspektů nižšího ústupu inflace. Nebo-li dokud nedojde ke zvýšení nezaměstnanosti, bude stále tlak na zvyšování mezd. Jsme ve fázi, kdy kdo chce, práci má a efektivní plná zaměstnanost tlačí na mzdové ukazatele. Ty bude nutné sledovat i v dalších měsících.

Snížení inflace se projevilo i celosvětově

Inflace v Eurozóně se snížila na 6,9% trh čekal 7,1%

Inflace v USA se snížila na 5% trh čekal 5,1%

Březen, měsícem velké nejistoty.

V USA a Evropě ukončilo činnost nebo se konsolidovalo několik bank a investoři tak částečně vzpomněli na situaci z období před 15 lety. Situaci jsem popisoval v článku „problémy bank“

Fed si v důsledku toho uvědomil, že rychlým zvyšováním sazeb se určité podniky mohou dostat do problému a lehce přišlápl brzdu. Tento krok se pozitivně projevil na akciích technologického sektoru, který je nejvíce náchylný na zvyšování sazeb.

Kdo další profitoval ze zpomalení sazeb a nejistoty na trzích způsobené pádem bank?

Zlato: + 6,25%, přehouplo se tak přes hranici 2000$, Stříbro + 15%, BTC + 23%

Navýšení základních úrokových sazeb proběhlo jak na straně FED, tak ECB. ČNB sazby i nadále drží.

  • FED – pásmo 4,75 – 5%
  • ECB – 3,5 %   
  • ČNB – 7%

Akciové trhy

Dow Jones: Hlavní US index +2,34%
S&P 500: Nejsledovanější US index +3,85%
Nasdaq: Technologický US index +6,68%
BCPP: Pražská burza -4,33%

Dluhopisy: Nejsledovanější desetiletý americký dluhopis odepsal v průběhu března přes 11,5%

Ropa: Cena severomořské ropy Brent klesla o 4,7% na 79,8 USD/barel

Zlato: v meziměsíčním srovnání + 6,25%

Výhled na Duben:

OPEC nečekaně snížil těžbu ropy. Ropa proto začátkem měsíce vyskočila o více než 8%.

Začíná výsledková sezona v USA za Q1/23. 14.4 zveřejňují banky jako Citigroup, JPMorgan, které tradičně otevírají výsledkovou sezonu. V příštím týdnu technologické firmy, jako Netflix, Tesla a další…

V dubnu neproběhne žádné měnově politické zasedání u ČNB, ECB a FED